yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (22)
  • medya (0)

  1. kapalı bir kutu gibi bir şeye girip röntgenimsi bir şey çektirmek ama radyasyonsuz olanı. doktorum öyle dedi en azından. bazılarına kabus gibi gelir. özellikle klostrofobisi olanlara. ölmeden mezara girmek gibi der bu insanlar bu tecrübe için. ben bir kere girmiştim. adam bana kesinlikle gözünü açma demişti.sonra mr çekilirken bi gözümü kıpraştırdım içerde.adam panikle açma gözünü dedi.sanırım açınca ne kadar sıkışık bir mekanda olduğumu görüp de panik olmamam için demiş. bu pazartesi yine mr çekilicem. ha bir de üzerinizde metal bir şey kalmaması gerekiyor. neden acaba?

  28 haziran 2015 04:02

  2. Mr dev bir mıknatıs cihazıdır. Uzun adı Manyetik Rezonans Görüntülemedir. Vücut içinde bulunan bir metal varsa (kalp pili gibi) mr ölümcül hasarlara yol açabilir. Mr çektirmek genel olarak sıkıcı ve korkutucu bulunur. Cihaz içinde geçirilen süre biraz uzundur. Ayrıca mr çektirmenin bilinen bir zararı yoktur.

  28 haziran 2015 04:14

  3. Makineyi gördüğümde çıldırdığım için ters çektirdim. Bel fıtığı yüzünden girmiştim ve 15 dakika içinde sadece 2 dakika bütün vücudum içerde kaldı. Ayrıca sanılanın aksine radyasyon yaymıyormuş o yüzden sol kolumu yukardan dışarı çıkardım ve annem elimi tuttu shsha (gizlinot: Kadın anam<3). Sesten rahatsız olmamam için kulaklık verdiler gerçekten uzay mekiği sesleri çıkarıyor alet.

  Not: özel bir klinikte girmiştim o yüzden kulaklık, çok korktuğum için ters girmeme izin verme, anacuğumun içerde benimle kalması gibi artılar sırada kimsenin olmamasından kaynaklı olabilir.

  Edit: korktuğum için hepinizden özür diliyorum ::(

  26 kasım 2018 11:26 26 kasım 2018 15:41


  4. Manyetik rezonans görüntüleme (emar). Güçlü mıknatıslarla oluşturulan manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak vücudun incelenmesi prensibine dayanır.

  Bt (bilgisayarlı tomografi)’de olduğu gibi radyasyon yaymaz. 

  Mr çektirmenin kanıtlanmış bir zararı yoktur. Kaçınılması gereken bt’dir. Bir bt çekiminde akciğer grafisine (röntgeni) oranla 400 kat daha fazla radyasyon alırsınız. 

  Edit: mr çektirecek olanlar, sağlık personeli uyarır ama buradan da söylemiş olayım. Mıknatıslarla çalıştığı için metalleri kuvvetlice çeker. Saçınızda tel toka varsa lütfen çıkarın, canınız yanar. Diğer büyük metal eşyaları söylemiyorum bile.

  26 kasım 2018 13:50 26 kasım 2018 13:53

  5. Bir kere çektirmek zorunda kaldım, belden yukarım bu makinenin içine girdi ölmeden mezarda hissettim kendimi. O tık tık çıkan allahın cezası ses beni çıldırttı, karanlığı ve ürkütücülüğü de cabası. Sürekli güzel şeyler düşünerek, birbirinden güzel senaryolar yazarak beş-yedi dakika kadar kaldım ama sene gibi geldi. Allah bi daha mr çektirmek zorunda bırakmasın amin.

  26 kasım 2018 17:55

  6. içindeyken çok fena gülme isteğimin gelmesine sebep olan alet. 3 kere deneyimledim. içi komple aydınlıktı benim girdiklerimin o yüzden daralma yaşamadım ama o sesler ne öyle ya. tik tok tak tik zaaaaart dedikçe aldı mı beni bir gülme. kıpırdamayın dendikçe de kıpırdayası geliyor insanın her yerim psikolojik olarak kaşınmaya başlıyor. ben çok eğleniyorum valla içinde.

  26 kasım 2018 19:34

  7. daha önce birkaç defa ayak bileğim için mr çektirmiştim ama en dayanılmazı bel için olandı. Makineye daha yakındım tabi benim gerilmemde klostrofobinin etkisi de olabilir... Allah herkese şifa versin...

  26 kasım 2018 21:22


  8. Bana aşağıdaki tepkiyi verdiren başlık. Sanırım Uyumalıyım...

  (Bkz: mister çektirmek mi?)

  26 kasım 2018 23:39

  9. bel fıtığı ya da kist şüphesiyle alt batın mr çektirmek ölümdür. kıpırdamadan durmanız gerekir ama ağrınız müsaade etmez ancak teşhis için şart olduğundan mecbur katlanılır. çekim bittikten sonra sedye ağlayarak terk edilir.

  27 kasım 2018 01:36

  10. vücuttaki suyun içindeki hidrojen atomu protonlarının (hidrojenin çekirdeğinde -nucleus- 1 protonu var, nötronu yok) manyetik alan ve rf alanı altında "manyetize" edilmesi ile çekilir. çekirdekteki protonun dönüş açısı ve yönü bu alanlar altında değiştirildiği için yöntemin tam adı "(gbkz: nükleer) manyetik rezonans görüntüleme"dir. ancak, (gbkz: nükleer) ismi radyasyonu ve zararı, yani çekirdek (nucleus) bozunmasını çağrıştırdığı için çıkartılmıştır.

  dedikleri gibi, radyasyon içermez. mıknasları yanyana getirdiğinizde iki kutbun birbirine dönmesine benzer bir işleyişi var. sağlığa -bilinen- bir zararı yoktur. bu özelliğinden dolayı üzerinde en çok araştırma yapılan görüntüleme çeşididir.

  mr çektirirken duyduğunuz tık tık tık sesleri ise şu: vücut dilim dilim farklı manyetik alanlara maruz bırakılır. bu sırada manyetik alanı sağlayan bobinler değiştirilir. tık tık onun sesi. ben küçükken bunu çektirirken o tıklardan korkup makina zorlanıyor (???) zannetmiştim, ondan yazıyorum.

  mr makinesine girmeden önce dikkat etmeniz gereken şeyler doktor tarafından söylenir zaten, ama yine de tekrar etmekte fayda var.

  -üzerinizde piercing, küpe, sütyen demiri vb. metal, altın, gümüş, bakır... hiçbir türlü "manyetik" madde olmamalı. galiba komple soyunup orada verdikleri elbise ile giriyorsunuz. black mirror izleyenler bilir, makine güçlü manyetik alanı sayesinde onu kendine doğru çeker ve geçtiği yerleri yaralar.

  -el, diz, bilek, bacak ameliyatı geçirdiyseniz ve vücudunuza çivi veya aparat takıldıysa kesinlikle doktoru uyarın.

  -kıpırdamamak gerçekten çok önemli.

  -obezite sorunu olup hastanelerdeki mr makinesine sığmayanları veterinerlik fakültelerindeki büyük mrlara gönderiyorlarmış onların ağız açıklığı büyük diye. başınıza gelirse korkmayın, teşhis ve tedavi sürecini vazgeçip bırakmayın. daha zararlı değiller. zararlı değil zaten. aynı işi yapıyor.

  çektiren herkese geçmiş olsun.

  27 kasım 2018 09:41