yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  1. Fazla salgılanımında kıllanma ve saç dökülmesi de yapar. Bende bir kere yüksek çıkmıştı bu, göğsümden sıksam süt gelecek gibi ucu beyazdı, saçlarım dökülüyor ve kıllanmam da vardı. Doktor ilaç yazdı içmedim çünkü regl düzenim gayet iyiydi. Iki hafta sonra yine yaptırdım testi ve gayet iyiydi bu kez değerler. Biraz ruh halinize göre de değişiyor, ilaçtan evvel birkaç kez test yinelenmeli. Bir de bu yüksekken hamile kalınmazmış sanırım. Bir arkadaşımın da yüksekti bu, tüylenmesi, saç dökülmesi falan da vardı ve 6 ay regl olmamıştı, başka bir arkadaşım da bir sene hiç regl olmamıştı. O ikisinde diyetten sonra yükselmişti bu, yaklaşık 40 kilo falan vermişlerdi hızlı bir şekilde.

  13 aralık 2015 23:46

  2. yükseldiğinde göğüslerinizin yürürken deli gibi sızlamasına sebep olan hormondur.

  14 aralık 2015 10:21

  3. benimki şu an sınırları aşmış durumda (gizlinot: 20 nin altında olması gerekirken 175 ) mr çekildi, hipofiz bezim dolaylarında minik (gizlinot: 9 milim ) bir lezyon olduğu görüldü, bu yüzden fazla salgılanıyormuş .

  doktorum ilaç verdi (gizlinot: dostinex ) ortalama 1 yıl sürecek bir tedaviyle tümörü yok etmeyi planlıyor. ilaç işe yaramazsa ameliyat.

  temel nedeni stres ve hazır yiyeceklermiş arkadaşlar. eğer regl düzeninizde bir değişme varsa ve çok stresli bir dönemden geçiyorsanız bi kan tahlili yaptırmakta fayda var. erken yakalanınca ilaçla halloluyormuş.

  tanım: fazlası göğüsleri deli gibi sızlatan, kılları arttıran, libidoyu düşüren, kilo aldıran hormon.

  15 haziran 2016 22:51


  4. Tedavisinde bromokriptin kullanılan hastalık. Kendisi dopamini arttırarak etki eder.

  Prolantinoma yani prolaktin salgılayan tümörler , iyi huylu ve sıkça rastlanırlar.

  Şu an hepimize mr cekseler bi kısmımızda hipofizde bir kitle görülebilir , bu kitleler genelde hormon salgılamaz. Ancak salgılayacak olursa da en cok görülen prolaktin salgılayan tümörlerdir.

  İlaçla tedavi edilir genelde , edilemeyecek durumlarda transsfenoidal yani burundan girilerek ameliyat edilir.

  16 haziran 2016 11:58

  5. bir dönem yüksekliğinden muzdarip olduğum süt hormonu. o dönemde 3-4 ay kadar bağışıklık sistemim artsın diye çörek otu yağı tableti kullanmıştım ve çörek otu sütü yetmeyen annelere önerilen bişiy olduğundan otomatikman benim hormon tavan yapmıştı... tabii ben bunu tesadüfen fark ettim hemen gidip doktoruma söyledim ben çörek otu tableti kullanıyorum bundan yükselmiş olabilir dedim; amaaa o beni sallamadı direk dostinex başladı. ilacı kullanmadan zamanlar kendiliğinden düştü.

  işin böyle de bir yönü olabilir diye burada paylaşmak istedim.

  16 haziran 2016 14:04

  6. İlk kez 17 yaşında bende yüksek olduğunu öğrendiğim hormon. Reglim aşırı düzensizdi, bazen aylarca olmuyordum. Hiç bir zaman hesapladığım gün gelmiyordu. Mr çekildi kan testi yapıldı, doktor küçük olduğum için tedavi için erken yaş ilerledikçe düşebilir dedi. Geçen sene, 22 yaşında, tekrar gittim ve değerim 79 çıktı ki normalde menepozlu biri için bile max.30 olması gereken bir değer. Bu kadar yüksek olmasına karşın ve gittiğim tüm doktorların çok şaşırmasına rağmen hiç mememden süt falan gelmedi. Dostinexi yarım doz halinde 2 ay kullandıktan sonra 0.4’e düşürdük buna min.değerin altındaydı ama doktorum zamanla dengeye geleceğini ve 6 ay sonra tekrar kontrole gelmemi söylemişti. Ben aa reglim normal, işleirm yoğun zamanım yok diye geçiştirdim anca yeni, yani 1 yıl sonra gidebildim. Bu sefer 65 çıktı sonucum. Şimdi tekrar dostinexe başladım. Geçen seneki yan etkilerinden bu kadar etkilenmemiştim ama şuan 2 haftada beni enkaza çevirdi. Ki piskolojik olarak yan etkilerini yaşamayacağımı biliyordum. Bu hafta hiç yemek yiyemedim, midem bulanıyor ve çok rahatsız hissediyorum. Ağzıma yemek koyduğum an çok midem direk YEMEE diye zonkluyor. Baş dönmesi yaşıyorum ve geçmiyor belli süre. Sürekli cinsel içerikli rüya görüyorum... uyku düzenim bozuldu, dün gece 4-5’e kadar uyuyamadım. Ama diğer günler saatlerce uyuyordum. Bilmiyorum bu ilaç beni bu sefer çok fena etkiledi. Geçen sene içtiğimde cidden mide bulantısı hariç hiç bir şey olmamıştı. Umarım yan etkiler geçer şu hormonda normal seviyeye gelir de ben de bir daha içmek zorunda kalmam... hormon ilaçlarına cidden dikkat etmek gerekiyormuş..

  2 haziran 2019 08:34

  7. 14-15 yaşıma gelmiş ve regl olmamıştım. Doktor doktor geziyordum. Bu hormonu sadece lise biyoloji dersinden biliyordum. O zamanlar tübitak olimpiyatlarında idim ve biyoloji alanında özel çalışıyorduk hocamızla. Hormonların ne işe yaradığını çok iyi biliyordum ama prolaktin yüzünden yıllarca ilaç kullanacağımı bilmiyordum. annelerde, hamilelerde şefkat duygusunu veren, süt salgılanmasını da sağlayan hormon olarak aklımda tuttuğum hormondu. 14-15 yaşında regl olmamamı doktorlar genetiğe bağlıyordu. Anne ve halalarım geç olmuştu regl. Ama tüm kardeşlerim benden önce olduğu için de tedirginlerdi. Sonra hipofiz bezimde tümör olduğu ve bu hormonun bende yüksek salgılandığını bulduk. 1877 çıktı ve tedaviye başladık. Bu oran doktorları inanılmaz şaşırttı. Şu anda bu hormon birinde 30 çıksa ‘oha’ diyorlar. 14 yaşında 1877, göğüslerde süt yok, fazla kıllanma belirtisi yok. Tüm doktorlar şaşırıyor. Tümör görme alanında darlığa sebep olmalı ama böyle bir belirti yok. Hangi doktora gitsek şaşkınlar. Türkiye’de alanında en iyi isimler hep ameliyat diyordu. Sadece necmettin pamir’in öğrencisi vardı bu tömör üzerine çalışan. O dostinex ile devam edelim dedi. Necmettin Bey de ameliyat olmadık diye kızmıştı hatta. Kaç şişe dostinex bitirdim bilmiyorum. 32 yaşındayım. Hala bu hormon olması gereken seviyeye düşmedi. Düştüğü zaman hamile kalınması ile ilgili sorun olmaz ama düşmedikçe hamile de kalınmaz diyor doktorlar. Açıkcası ömrüm boyunca anne olmayı düşünmediğim için hiç dert etmedim. Canım istemedi yıllarca tedavi de olmadım. Ama cidden regl de olmadım. Regl olamama sıkıntısı zaman geçtikçe anladım. Sağlığım için olmalıydım. Hormon 300-500 seyirlerinde iken nasıl olduysa regl oldum ama sadece 1 sene sürdü. 

  26 kasım 2019 14:35


  8. süt hormonu olarak adlandırılan ve fazlalığının birçok sonucu doğurduğu hormon. yaşayanlar için bir ipucu olur belki diyerek kendi hikayemi yazıyorum konu ile bağlantılı olarak..

  yaklaşık 2.5 yıldır adet düzensizliği yaşıyordum. iş ve şehir değişikliği, aileden ayrı yaşamaya başlama, bulunduğum yerdeki muhtelif zor koşullar sebebiyle stres kaynaklı olduğunu düşünüp önemsememiştim. son reglimi ağustos ayında olunca hooop dedim ve doktordan randevu aldım. (belirtmeliyim ki öğretmenim, ağrıda yaşıyorum, dönem içinde rapor alıp izmire memlekete giderek muayene olmak lüks geldi ve bu yüzden sömestrı bekledim)

  250lerde çıkan prolaktin değerim, olması gerekenin 10 kat kadar fazlası olunca doktorum mr istedi. sonucunda hipofiz bezimde 6x7mm büyüklüğünde bir mikroadenom olduğunu söylediler. iyi huylu tümörmüş ve bu sebeple prolaktin değerim yükseliyormuş. adet olmamam, psikolojik bir dengesizlik halinde oluşum, gerginliğim, yorgunluğum buna bağlıymış.

  sonuç olarak dostinex başlandı. haftada 2 kez yarım tablet kullanıyorum. dördüncü tabletteyim ve henüz adet görmüş değilim. ilacın bulantı dışında yan etkisini henüz hissetmiyorum.

  ne kadar sürede hormonu normal değerlerine çekeriz? adenom ne kadar zamanda küçülür? ben ne zaman adet görmeye devam ederim? merakla cevabını beklediğim sorular.. yaşadıkça unutmazsam girdiyi düzenlemeyi düşünüyorum. zira çok kişide rastlanan bir durummuş.

  adenomun küçülmemesi durumunda cerrahi işlem olabileceği de söylendi. iş oralara gitmez umarım.

  benzer dertleri olanlara acil şifalar da dileyip bitireyim artık girdiyi, çok uzadı..

  Düzenleme: 24 şubatta regl oldum ve ilaç kullanımına devam ediyorum. İkinci regli görmek dileğimle (gizlinot: Swh )

  Düzenleme 2: düzenli regl olmaya devam ediyorum fakat hastaneye gidip kan tahlili yaptıramadım coronadan dolayı. İlaca da devam etmiyorum dolayısıyla.. umarım bir sorun yoktur 

  11 şubat 2020 19:42 3 haziran 2020 02:44