yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (44)
  • medya (1)

  44. 1 yıla yakındır a313 krem retinolünü kullanıyorum. içinde %2 retinol var ve evet başlangıca pek uygun değil. benim tek sorunum sivilce lekeleri olduğundan bölgesel olarak uyguluyorum. şu ana kadar pek bir faydasını gördüm mü tartışılır açıkçası çünkü leke için iyi gelen çok fazla içerik kullanıyorum. yeni yeni oluşmuş oldukça koyu bir sivilce lekem var şu sıralar onu gözlemliyorum yaklaşık 1 aydır yanağımın ortasında duruyor, zamanla küçülüyor ama gerçekten ilerleme çok yavaş. retinol kullanınca ister istemez daha hızlı bir ilerleme bekliyorum. sanırım bu bittikten sonra retinal kullanmaya başlayacağım çok daha etkili olduğunu duymuştum.

  17 ekim 21:56

  43. Çok ağır olmasa da yıllardır geçmeyen bir sivilce problemim var, yaşım da 25e yaklaştığından çözüm için retinol serüvenine başlamaya karar verdim. Daha önce acnelyse kullanıp yüzümü yaktığımdan retinol için ince eleyip sık dokudum. Yazdan beri araştırıyorum, özellikle retinol konusunda aşmış ABD'li YouTube'lar, dermatologlar ve önerdikleri markalar üzerine hem ürün hem de konsantrasyon için detaylı bir araştırma yaptım. Benim durumumda olan ve nereden başlasa karar veremeyenlere yardımcı olur umarım bu yazı.

  Öncelikle retinol aktif ve üzerinde yıllardır çalışılan, sürekli geliştirilen bir içerik. Hem etkisi hem de güvenilirliği açısından klinik çalışması bulunmayan, daha önce adını duymadığım ama son aylarda çok satan hatta influencerların pompaladığı, piyasada cirit atan çeşitli Türk markalarına güvenmiyorum. Ne ara çok büyük markalar oldular da formülasyon geliştirdiler, bunu test ettiler ve etkisini ölçtüler, sonra best seller olabildiler ben anlayamıyorum. Ayrıca bu ürünlerinin çoğunun (benim bulabildiğim hiçbirinin) yüzdesi de başlangıç için uygun değil. En düşük 0.3%, genelde ise 0.5% ve üzeri olarak formüllenmişler. Bu içeriği yıllardır araştırmalar üzerine geliştiren, her cilt tipi ve seviye (başlangıç-orta vs.) için ürünleri olan markalar varken ben güvenip yeni çıkmış ve yüzümü yakması çok muhtemel olan bir markanın ürününü almam.

  Bu konuda ürünleri kanıtlanmış, yıllardır piyasada olan ve klinik çalışmaları olan Loreal ve johnson grubunun ülkemizde bulunan markalarından en ulaşılabilir olanları cerave ve neutrogena. ABD'li doktorların da en çok önerdiği (dr dray'i yıllardır takip ediyorum ve iki markanın da retinol ürünlerini yıllardır öneriyor) ulaşılabilir iki marka bu ve retinol ürünleri sanırım bir yıldır ülkemize geliyor. ABD fiyatları neutrogena ve cerave retinol ürünlerinde benzerken cerave bizim drugstore'larda bulunmadığı için fiyatı neutrogena'ya göre oldukça yüksek kalıyor. Ayrıca cerave retinol serum'un konsantrasyonu %0.3 iken neutrogena retinol serumunki %0.05. Yine neutrogena'nın retinol kreminin konsantrasyonu %0.1, başlangıç için çok uygun. Ayrıca akne önleyici antibakteriyel içerikler de mevcut ve neutrogena sustained release teknolojisi ile ürettiğinden cilde çok yavaş penetre ediyormuş içerik. Okuduğum yorumlarda cildini yakan görmedim.

  Ben en düşük yüzde ile başlamak ve cildimi yavaş yavaş alıştırmak istediğim için neutrogena retinol boost serum'u kendime uygun buldum. Sonrasında da bir üst seviye konsantrasyon olan Fakat yine de başlangıç ürünü olan gece kremi ile devam etmeyi düşünüyorum. ileriki zamanda cildim alıştığında ise cerave'yi denemeyi de istiyorum.

  Lütfen retinol hype'ına kapılıp cildinizi geri dönmez yanlışlarla bozmayın. Çok ciddi bir içerik ve başlangıç için uygun ürün seçmek çok önemli. Neutrogena'nın en profesyonel retinol serisinin yüzdesi (0.5%) bizim influencerların başlangıç ürünü olarak önerdiği Türk markalarının ürünleri ile aynı mesela.

  Umarım yardımcı olmuştur. Önerebileceğiniz diğer başlangıç ürünleri ve tavsiyeler için mesaj kutuma beklerim. Sevgiler.

  17 ekim 21:12 17 ekim 21:18

  42. yazın sonbahara dönmesiyle retinol'e tekrardan merhabalar. artık 26 yaşına girmeme çok az kala, son yıllarda vazgeçilmez içeriğim oldu kendisi. şu an 25 yaşındayım, sivilce problemim yok ama komedon sorunları yaşıyorum yazın sürekli gkf kullanımından dolayı. 

  ben retinol'ün etkisini bir tık daha arttıran ve beraber kesinlikle kullanılabilen bir içerik daha ekledim rutinime: bakuchiol. kendisi retinoik bir asit değil ama tıpkı retinol gibi işlev gören bir bitki özü, özellikle retinol kullanımından korkanlar deneyebilirler. 

  kıllandığım ürünler:

  ilk adım, 9wishes soothing serum. ben bunu 2 ayda bitirdim, kesinlikle harika bir serum. normalde aha bha peeling maskesi yaparken cildim cayır cayır yanardı. bu serumu 2 aydır her gün düzenli kullanıyorum ve görüyorum ki cilt bariyerimi gerçekten iyileştirmiş. 167₺'ye alabileceğiniz en iyi cica içerikli serum olabilir, süslüler.

  the inkey list retinol serum<3333 vazgeçilmezim. ama artık biraz daha sert retinoik asit türevlerine geçsem mi diye düşünmüyorum değil. sanırım acnelyse'e bir göz atacağım. 2 yıldır 0.05'lik bir yüzde kullanıyordum, artık 1'e geçmeyi düşünüyorum.

  imew bakuchiol booster. bu ürünü watsons'tan aldım, aylardır kullanıyorum ve çok memnunum. özellikle de yazın bolca kullandım. nemlendiricime birkaç damla damlatıp retinol'den sonra cildime iyice yediriyorum.

  son adımsa herhangi bir nemlendirici, seramidli ve yoğun kıvamlı olması tercihimdir. cerave yeni bitirdim, kendisiyle nefret aşk ilişkisi yaşıyorum. cildime verdiği nem hissini sevsem de aşırı terletiyor ve bunu bir ben deneyimliyor olamam ya. o yüzden tocobo marka kreme geçiş yapmayı düşünüyorum şimdilik.

  sırasıyla soothing serum> retinol> bakuchiol+nemlendici krem. benim rutinim bu şekilde en azından. herkese güzel ciltler diliyorum. 

  26 eylül 04:18


  41. retinol kullanmaya (gbkz: acnelyse) %0.025 krem ile haftada 1 gün olmak üzere 9 temmuz pazar günü başladım, ikinci kez dün gece kullandım. ilk ay haftada bir kez devam edeceğim ve cildimin alışma sürecine göre kullanımı sıklaştıracağım.

  * 1 haftalık gözlemlerim şöyle:

  - ne kadar temizlersem, dikkat edersem, ne yaparsam yapayım burnumda böyle pütür pütür siyah noktalar oluşur. son bir haftadır yok denecek kadar az.

  - uzun zamandır çenemin sol tarafında yan yana bir sürü öbek halinde komedonum var, bir türlü yüzeye çıkmadıkları için onlardan kurtulamıyordum. yavaş da olsa teker teker yüzeye çıkıp dökülmeye başladılar.

  gelişmeleri buraya düzenli olarak girip kendim için de bir retinol güncesi oluşturacağım.

  17 temmuz 11:09

  40. Uzun süredir, yaklaşık 5-6 yıldır rutinimde çeşitli asitli ürünler bulunuyor.

  ilk kullandığım retinol ise the ordinary granactive retinoid serumdu, ama çok düzenli kullanmadım ve o dönem onarım ve yatıştırmaya çok önem vermiyordum bu yüzden pek etki görmedim.

  şimdi 28 yaşımda tekrar retinol kullanmaya başladım, kullandığım ürün Kore markası grace day x9 retinol krem, 0.1 retinol içeriyor, krem formda olmasını açıkçası daha çok tercih ediyorum, cildim kuru ve hassas.

  genelde hafif bir tonik, sonrasında antioksidan / yatıştırıcı bir serum, sonrasında ise bu kremi uyguluyorum haftada 3 gün. özellikle ginseng ve peptit içerikleriyle inanılmaz iyi çalışıyor, yaşlanma karşıtı etkiyi %100 arttırmak istiyorsanız peptit serum ile kullanın derim.

  cildimde gördüğüm etkiler: gece kullandığım için, sabah uyandığımda cildimde parlak, canlı, pürüzsüz görünüm oluyor. sivilce lekelerim 2-3 kat hızlı iyileşiyor. cildimin daha dolgun gözüktüğünü farkettim.

  ek olarak güneş kremini de aslaa eksik etmiyorum. bahsettiğim krem şu; (link: https://www.trendyol.com/grace-day/leke-ve-kirisiklik-karsiti-aydinlatici-ve-nemlendirici-premium-retinol-x9-perfect-cream-p-289846613?boutiqueId=61&merchantId=481835 retinol)

  29 kasım 2022 12:16

  39. ilk defa retinol kullanmaya başladım, ilk bir aylık deneyimlerimi başlamak isteyenler için yazmak istedim.

  cildim kışın kuruya dönük normal bir cilt. çenemde geçmeyen komedonlar ve burnumda siyah nokta dışında hiçbir problemim yok. ben sadece antiaging amacı ile retinol kullanmaya başladım.

  -ben dermabien'in %0,5'lik retinol serumunu aldım. türk bir dermatologun markası olması sebebiyle bir güven duygusu oluştu bende çok araştırmadım açıkçası. marka ve serum güzel ama başlangıç için %0,3'lük bir retinol serumu ile başlamak daha uygunmuş. ilk defa kullanacaksanız bu ürün yerine daha düşük bir retinol serumu ile başlamanızı tavsiye edebilirim.

  -ben önerildiği gibi üç gün aralarla haftada iki kez kullandım. ilk iki kullanımdan sonra cildim çok tepki verince ikinci hafta sadece bir kez kullandım.

  -benim cildim iki üç senedir pek çok asite alışık, rutinimde siyah noktalarım için hep bir asitli ürün kullanırım. bu yüzden çok hassaslaşmayacağını düşünmüştüm ama aksine ilk kullanmaya başladığım hafta cildim çok tepki verdi.

  -kullanım miktarı konusunda ilk hafta aşmış olabilirim. ince bir tabaka halinde sürmüştüm ama mrcimek tanesi kadarkullanılması gerektiğini söylüyorlar. ikinci haftadan sonra gerçekten parmağıma mercimek tanesi kadar alıp onu tüm yüzüme yayarak kullanmaya başladım.

  -ilk hafta önce tüm yüzüm soyuldu. bu iyi bir şey demek ki retinol işe yarıyor dedim. o soyulmalar geçip cildim iyileşene dek yüzüm çok hassası dokunsam dokunduğum yer yanıyordu. her zaman kullandığım clinique moisture surge nemlendiriciyi sürünce bile yüzüm yanıyordu. o yüzden başladığınız ürüne ve kullanım miktarına çok dikkat edin.

  -bu süreçte rutinimden sabah kullandığım c vitamini serumu bile çıkardım. sadece hassas bir yıkama jeli ve nemlendirici kullandım, cilt makyajı da yapmadım. iki haftadan uzun sürseydi bu hassasiyet retinol kullanmayı bırakacaktım ama geçti şükür.

  -cildimin hassasiyeti geçince ve ben de akıllanınca sandviç yöntemi dedikleri nemlendirici üzerine uygulama yöntemini denedim ve ne kadar ürün sürdüğüme çok dikkat etmeye çalıştım. hassasiyet geçti diyebilirim. yine de kullandıktan sonraki sabah c vitamin serum kullanmıyorum. sadece nemlendirici ve güneş kremi ile devam ediyorum hassaslaşmasını tetiklemesin diye.

  -akşam rutinlerimde aktif başka hiçbir içerik kullanmıyorum, sadece retinol.

  -şu anda cildim alıştı artık yanma,batma vs olmuyor. yine de birkaç hafta daha haftada iki devam etmeyi düşünüyorum. altı haftadan sonra haftada üçe çıkarabilirim.

  bu girdiyi yazmamın sebebi şu yukarıda anlattığım sorunlara rağmen cildimde güzel etkileri oldu. dört haftanın sonunda etkileri şöyle:

  -burnumdaki siyah noktalar %80 gitti. bu süreçte hiç aha/bha, kil maskesi, peeling yüzüme değmediği halde yüzümde bir tane bile gözenek yok. bu görüntüye bayılıyorum.

  -ölü deriyi soyduğu için mi bilmiyorum ama cildim daha berrak, aydınlık duruyor. arkadaşlarımdan sen de bir güzellik var, çok fresh duruyorsun diyenler çok oldu.

  -burun çevremde vs. hep yer yer kızarıklıklar olurdu. normalde de sorunsuz güzel bir cildim vardır ben o kızarıklıklara takılmam ama onlar geçti cildim daha tek ton oldu.

  yaşım otuza yakın ama on senedir düzenli cilt bakımı yapan ve cildini düzenli nemlendiren biriyim. hem genetik, hem bakım sağolsun neredeyse hiç kırışıklığım yok o yüzden kırışıklık açma etkisi ile alakalı yorum yapamam. kırışıklıkların oluşmasını zaman içinde önlemesini ümit ediyorum.

  özetle zahmetli bir içerik. çok dikkatli olmak gerek. iyice araştırmanızı ve temkinli gitmenizi. benim yaptığım hataları yapmadan düşük oranlı bir ürünle başlamanıza, kullanım miktarına, sandviç yöntemine falan dikkat etmenizi öneririm. ama sonuçları da bir o kadar güzel gibi duruyor şimdilik.

  cildim iyice alışır ve rutinim oturursa tek ürünle hem anti aging, hem gözenek küçültme, hem cilt tonu eşitleme etkisi almış olurum ve bu çok iyi bir şey bence. retinol sanırım bu sebepten ötürü bu kadar çok önerilen bir içerik.

  23 kasım 2022 15:16

  38. kışa yavaş yavaş girerken yine retinol'e başladım. bu sefer the inkey list retinol serum kullanıyorum. kokusu parfümlü değil, neredeyse kimyasalımsı bir kokusu var ama benim hoşuma giden bir koku.

  sandviç tekniğiyle uyguluyorum her zamanki gibi. önce hyalüronik asit serumu uyguluyorum, bu da the inkey list. üstüne embryolisse lait cream uyguluyorum ve onun üstüne yalnızca bezelye tanesi kadar retinol serum sürüp biraz emilmesini bekledikten sonra yine krem uyguluyorum. eğer cildim fazla kuruysa biraz termal su sıkıyorum tabii. şimdiden cildim eskisi gibi parlamaya başladı.

  eğer cildim çok kuruysa kremin üstüne çok ince kat vazelin de ekliyorum nemi tutsun diye. daha önceki retinol maceramda cildim çok soyulmuştu. 

  bir de göz çevrem için retinollü göz kremi kullanıyorum süslüler. verdiği esneklik ve dolgunluğu anlatamam. deneyimlerimi yazmaya devam edeceğim.

  30 ekim 2022 04:47


  37. retinolü haftada 2 kereye indirdim çünkü çok soyulma problemi yaşıyordum. şu anda c vitamini kullanmadığım günlerde kullanıyorum ve göz kremi olarak da retinollü krem edindim. faydaları açık bir şekilde görülüyor. ne yazık ki retinolün akne açısından bana hiçbir faydası olmadı. cilt yapımı çok güzel bir şekilde düzeltti fakat akne söylediğim gibi. eskisi kadar sık çıkmasa da hala arada çıkıyor. retinolüm bitince retinal kullanmaya başlayacağım. daha etkilisi fakat daha az yıpratıyor cildi.

  17 nisan 2022 12:32

  36. Yaklasik 3 aydir acnelyse 0.1 kullaniyorum ve hala cildim agrili buyuk sivilce kusmaya devam ediyor, sadece sivilcelerin ustune uyguluyorum ama sanirim tum yuzume yayiliyor, agiz cevrem cok kurudu, hala cildimde dogru duzgun bir duzelme yok, pes edip birakmali miyim devam mi etmeliyim lutfen bana akil verin susluler

  24 ocak 2022 17:55

  35. 38 yaşındayım, retinol nedir duyalı 7-8 ay ancak olmuştur. Cildim yaşıma göre çok iyi ama alnımdaki ince çizgilere ve çillerime takmış durumdayım. Hassas ve kuru ciltliyim. Bir yıldır bu sorunlar için topikal ürünlere çok para döktüm. En sonunda ne kaybederim ki diye retinol türevleri kullanmaya karar verdim. Bilgilenip ne kullanacağımı bulunca medik8 crystal retinal 1 kullanmaya başladım ekim başında. Açıkçası henüz kolajen tetikleyecek sürede kullanmadım, 6 ay gerekli en az ama cildimin geldiği durumdan inanılmaz memnunum. Bir kere yıllardır kurtulamadığım çenemdeki kistik sivilceler artık yok. 3 aydır bir kez dudağımı şişirecek kadar çıkmaya yeltendi ve o akşam retinal rutinimde kullanınca hiç çıkmadan söndürdü o korkunç şişi. Başkası anlatsa inanmazdım bu tecrübeye. İkincisi cildim artık tek renk, normalde de her gören bebek gibi cildin der ama gerçekten artık çok arttı kalitesi ben de fark ediyorum. Bir de ince çizgiler açılırsa tamamen, diyecek bir şey bulamam ürüne ve içeriğe.

  Diyeceğim şu ki 35'den sonra ottur çiçektir diğer cilt bakım ürünleri bunun yanında oyuncak. Yılbaşı zammı gelmeden 3. seviyesini de aldım, 1 bitsin hemen başlayacağım. Kendinize uygun ürünü bulduğunuzda highly recommended bir içerikmiş bu gerçekten

  12 ocak 2022 15:47