sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (4)
 • medya (0)

1. Ne zamandır merak ettiğim konuydu bunun için sinestezya adlı kitabı da belki okumak isteyebilirsiniz güzel anlatılmışti. Ama benim asıl kafamı kurcalayan bende rakamları cinsiyete göre ayırıp belli kategorilere ayiririm yani öyle canlanıyor kafamda eskiden daha çok kafa yorardim uğraşırdim bu rakam bu diye ama sanırım zamanla azaldı bu düşünceler. Tuhaf hissettiriyor ama psikolojik bir bozukluk olduğunu da düşünmüyorum bu durumun.

17 ekim 2015 14:26

2. ben de gördüğüm telefon numaralarını cinsiyete göre ayırırım ya da şehirleri cinsiyetine göre ayırırım.

mesela ankara'yı hep kötü şeyler yaşamış bir erkek gibi düşünüyorum. antalya'yı çok güzel ama çok saf bir kız falan. gri diyince aklıma çok güzel bir kadın geliyor.

yemeklere insan ismi veriyorum. daha çok var sayamadığım, nesneleri düşününce kafamda yemek canlanması gibi. masa pilavdır bence. (gizlinot: swh)

günlere renk isimleri veriyorum. daha çok vardır sayamadığım.

bir hastalıktan ya da algı bozukluğundan çok beynin yaratıcılığından kaynaklanan bir olay bence. her insanda biraz da olsa vardır bence çünkü insan beyni duyularla algıladıklarına ister istemez bir şeyi bağdaştırıyor.

bunun tersine de anestezi deniyor, algının çok fazla azalması. bir tür uyuşma hali.

17 ekim 2015 19:06 17 ekim 2015 19:07

3. bir örneğini (yazar: maykrosoft deyta beyz)'in (link: http://www.suslusozluk.net/n/437529/ şu) girdisinde görmek mümkün olan iki duyunun beyinde eşleşmesiyle oluşan durum.görüntü/kişilerle kokunun birleştiği durum bu.

ben anılarımla tatları ve kişilerle renkleri birleştiriyorum.mesela ilkokula pas tadındır,aşık olmak çilekli süt tadındadır,sinirli olmak ağrı kesicinin ağızda erimesi tadındadır gibi.

en yakın arkadaşım bebek mavisi,annem pembe,sürekli dersinden kaldığım hocam laciverttir gibi bunlar düşünmeden beynimde birleşiyor hatta tanımadığım insanlar içinde geçerli bu durum burada girdisini okuduğum insanları da renk olarak görüp kategorilendiriyorum istemsizce.

bir de sabah uyandığımda bir renk hissediyorum örneğin sarı hissetmişsem o gün çok sıkılacağım,kırmızıysa stresli olacağım,maviyse güzel bir gün geçireceğim hissine kapılıyorum belki kendimi buna inandırdığımdandır ama henüz yanlışlandığı olmadı.

bazen de bir insan kapıdan giriyor ve ben onu tanımıyorum ya oda birden bi renkle doluyor ve ben o renge göre o insanla anlaşıp anlaşamayacağımı anlıyorum.

bunun için yazılmış detaylı bir referans kitap var mı bilmiyorum ama (gbkz: jeffrey moore)'un (gbkz: sinestezya)sı ve (gbkz: adam fawer)'ın (gbkz: empati)si çok güzel roman örnekleri.

birçok insanda hafif versiyonunun olduğunu düşündüğüm hafızası güçlü ancak matematiksel alanlarda zayıf insanlarda daha sık görüldüğünü okuduğumu hatırlıyorum bu durum geçerli benim için bir de sanatçılarda ve solak insanlarda da geri kalana nazaran sık rastlanıyormuş bu da kısmen doğru sayılır benim için.başka kimlerde hangi çeşitleri var merak ediyorum çok.

edit:yazarın adını tek seferde doğru yazamamak:(hafıza yanlışlandı şu an.

3 eylül 2016 01:25 3 eylül 2016 01:27

4. çok küçük yaştan beri bende olan şeymiş, bunun ne olduğunu bilmeden önce bu herkeste oluyor sanıyordum, anneme söylediğimde bende de öyle oluyor herkeste öyle oluyor demişti ama daha sonra insanlarla konuşup bunları söylediğimde sen ne diyorsun, hayır bende yok öyle bir şey gibi şeyler söylemesiyle farklılık olduğunu farketmiştim.

başta kendimde disleksi var sanıyordum, tüm sayıları öğrenmem 6.sınıfa kadar sürdü, fransızca bilmeme rağmen sayıları bilmiyorum, ingilizce sayılarda bir süre sonra tıkanıyorum, yunanca sayılarda tıkanıyorum gibi...

örneğin vanilya, vanilya kokusu benim için pembedir, ama pembe vanilya değildir.

ali ismi bana her zaman aklıma balığı getirir, canlı yüzen balık ve turuncu.

bu sene kavgalı olduğum sevmediğim kızın rengi bana göre koyu renk yeşil,

5 harfinin rengi mavi, britney spearsın rengi benim için siyah ve kırmızı graident,

ne zaman marina and the diamonds dinlesem sesi bana toprak kokusunu hatırlatır aynı zamanda kendimi ormanda hissederim ve bunların hiçbirinin bir nedeni yok.

bu yazdıklarım size deli gibi geliyor biliyorum, ama sizde bu gibi bağdaştırmalar yapıyor ve sezgiler seziyorsanız senesteziye sahipsinizdir.

çok güzel resim çizerim, müzik dinlemeye bayılırım ve çoğu zaman kulaklıkla gezerim sırf bir müzik dinlemek için yemeğimi, okulumu, arkadaşlarımı ihmal edebilirim sorumluluğumdan vazgeçerim çünkü anlatamayacağım bir haz alırım vb. gibi

11 aralık 2018 18:39 11 aralık 2018 18:48

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar