yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (0)

  1. Kesinlikle doğru. Defalarca sivilce için cildiyeye gitmemin sebebi bu. En son tetradox yazayim dedi onu bile yazarken benim ısrarımla tahlil yaptırdı.

  16 nisan 2019 15:13

  2. bu ukteyi son 3 hafta içinde iki farklı cildiye doktoruna görünmüş ve gerçekten 3 metre uzaktan suratıma bakılarak yüzümdeki "komedonlar" için thayers'in cadı fındığı yağlı toniği yazılmış birisi olarak verdim. bu ürün aylardır benim burdaki istek listemde zaten ya allah aşkına. 2019 senesinde cildindeki bir şeyden rahatsız olan insan iki tıklatıp bakmıştır ne işe yarıyor diye zaten. ama emin olmadığım, doktor gerçek ilaçlarla kökünden çözsün istediğim için gittim ve bana bunu yazdı. mümessiller bunları iyi besliyor sanırım. kimse gerçek ilaç yazmaz olmuş.

  gerçekten çok doluyum bu konuda. en son gittiğim doktorun yanından bağıra çağıra çıktım. çünkü kadın bana antibiyotik yazmak istedi ve ben "akciğerlerim sağlam değil, öncesinde tahlil yapar mısınız?" dediğim için bana "internetten okuyup okuyup geliyorsunuz, hiçbir şey bildiğiniz yok, öğrencisin sen değil mi?" gibi cümleler kurdu(gizlinot: kim olursa olsun karşımdaki kişinin bana sen diye hitap etme hakkını kendinde görmesinden de nefret ediyorum.). sinir krizi geçirdim orda zaten. "terbiyesizsiniz." deyip çıktım.

  hastalarının hastalıklarını küçümseme olayı var bu alanda uzmanlık yapmış doktorlarda. istiyorlar ki illa suratımız yanmış veya sırtımızda el kadar sivilce falan çıkmış olsun. ancak o zaman karşılarındaki kişiyi gerçek hasta olarak görüyorlar. halbuki çok basit ya, lise 1'de aldığımız sağlık dersinde hastalık kelimesinin tanımı "kişinin kendisini ruhen veya bedenen iyi hissetmeme hali." diye geçiyor. eğer bende bir sorun yoksa dahi bu beni hasta yapar çünkü kendimde olmayan sorunları bulup duruyorumdur. bu ülkedeki cildiye doktorları bu kadar berbat karakterlere sahip olmasaydı güzellik salonları da, dermatologlar da bu kadar parayı kırmazdı. işlerini biraz olsun ciddiye alsalar böyle olmayacak hepimiz de biliyoruz bunu.

  edit: sözlükler arası doktorlara laf söyletmeme yarışması var sanırım. ödül de kim daha çok doktor eleştiren girdi eksilerse ona iyi bakılacak falan olabilir. mesleğini düzgün yapmayan kozmetik mağazası çalışanlarına sayfalarca girdi girmek sorun değil ama doktoru eleştirince cıss herhalde. erkek arkadaşım tıp okuyor her doktora gittiğimde neler çektiğimi kendi gözleriyle görüyor ve de o da bu şekilde düşünüyor. biraz tarafsız yaklaşmayı öğrenmek gerekiyor.

  16 nisan 2019 15:34 16 nisan 2019 16:18

  3. Seboreik ve atopik dermatitten, sivilceden, yağlı surat ve kupkuru vücuttan muzdarip bir insanim. 2-3 sene önce bu yüzden cildiyeye gittim özel bir hastanede. Saçlarıma bakıp ketoral yazdı direkt, yüzüm içinde bir temizleme jeli verdi. Üstüne dedi ki yağlı cilde bir de nemlendirici sürüyolar sen sakın sürme. Jele başladığım ilk gün kuruluktan mimik yapamıyordum, annem nemlendirici sürmüştü hatta. Tek yaptıkları kortizonlu kremi, şampuanı yazıp yollamak.

  Ben kendi araştırmamla yağlı yüzümü karmaya çevirdim, hem de nemlendirici kullanarak. Seboreikin çaresi yok, en rahatlatan şampuanı bulup durumu kabullendim. Sağolsun atopik dermatitim de son yıllarda ortaya çıkmadı. Allah kimseyi bunlara düşürmesin.

  16 nisan 2019 15:46


  4. Geçtiğimiz sene tam 6 farklı cildiye doktoruna gittim biri hariç hepsi bana çıban hapı verdiler. Yüzde kistik akne olmaz çıbandır onlar internette her okuduğuna inanma diyen bile oldu o yüzden bu ilgisizlik durumuna kesinlikle katılıyorum.

  16 nisan 2019 16:18

  5. çok genel bir başlık bence. ilk gittiğim cildiye gerçekten adam akllı ilgilenmedi, köklü sivilcelerim olmamasına rağmen roaccutane yazmıştı. lakin saçım için gittiğim diğer doktor harika ötesiydi, rahatsız olduğum konu dışında da inceleme yaptı ve her ihtimale karşı kan tahlili yaptırdı. tedavisi de çok işe yaradı.

  16 nisan 2019 16:33

  6. Kesinlikle katılıyorum. Sivilcelerim var dediğimde incelemeyi geçtim kafasını kaldırıp yüzüme bakmadan roaccutane yazan doktoru gördüm. 

  16 nisan 2019 17:07

  7. aynı muzdariplikten istanbulda gültepede ki avicenna hastanesine semra hanıma giderek kurtuldum. kadın dinliyor, ilgileniyor, ilaç verip başından atmıyor, 25 yıl boyunca devlet hastanesinde de görev yapmış. çok bilgili-ilgili olduğunu giden herkesten duyuyorum ki kapısın da baya bir sıra oluyor. 1 yıla yaklaşacak olan tedavimden memnunum. ama genellemenin doğruluğu çok üzücü. evet paralar döktüğüm de ilgisizdi, devlettekiler de. şans, bulmak çok zor.

  edit: ağladım, bildiğiniz ağladım. 1 yıllık tedaviden halen daha devam eden semra hanımın emekliye ayrılmasıyla koptum. kendi çapım da bi şeyler yapmaya çalışıyorum artık.

  16 nisan 2019 17:21 26 temmuz 2019 15:38


  8. ÜZülerek katıldığım başlıktır. Yüzüme bakmadan, bu sivilce için hormon testi yapmadan ilaç veriyorlar tamamen baştan savmak için. Özeli de devleti de deneyimleme imkanım oldu çare bulamadım. İstanbul’da gerçekten sivilcesine çözüm olan (gizlinot: roaccutane Dışında)doktor önerisi olan varsa bizleri aydınlatsın.

  16 nisan 2019 17:41

  9. ne zaman sivilcelerim için gitsem elime clindoxyl verip yolluyorlar, hem de farklı üç doktora gittiğim halde. büyük ihtimal benim şansıma öyle denk geliyor. üç beş kişiyle genelleştirilmesi biraz acımasızca olabilir elbette ama durum böyle.

  16 nisan 2019 18:15

  10. genelleme yapıldığı konusuna katılmıyorum. insanlar başlarından geçenleri, tecrübelerini aktarıyorlar. bu sözlükte memnun kalınan cildiyeciler vs diye de başlık var sonuçta. doktorlar boktur yazan kimse olmadı, gereksiz alınganlık yapıyorsunuz.

  neyse konumuza gelecek olursak, şu ana kadar üç cildiyeci tecrübem oldu. o üç deneyimden yola çıkarak katıldığım önermedir. devlet hastanesinde de muayene oldum özel hastanede de. muamele bakımından hiçbir fark göremedim.

  cilt tipim karma, t bölgem inanılmaz yağlı, geniş gözeneklerden, aktif sivilce ve siyah nokta probleminden ve sivilce izlerinden (kırmızı olsun, skar şeklinde olsun) muzdaribim. hiçbir doktor hormon testi istemedi, açıkçası ben de talep etmedim çünkü gereksiz sanıyordum. talep etmek zorunda da değilim ayrıca. doktor değilim sonuçta, tedavi hakkında fikrim olmak zorunda değil. doktorun beni yönlendirmesi lazım. ki pcos hastasıyım ve bunu da ısrarla belirtiyorum. ona rağmen asla istenmedi test.

  kıytırık bir sivilce jeli yollayıp gönderdiler hep. ve yüz yıkama jeli, nemlendirici önerisi istediğimde de anlaşmalı oldukları markanın cilt tipimle ilgili ürünlerini yazıp yolluyorlar. markanın ürün kağıdı oluyor ellerinde hep, onun üzerine işaretliyorlar önerilerini. devletteki doktorda bioderma vardı. özeldekinde avene. şöyle söyleyeyim özeldekinde jel artı antibiyotik hap yazıldı tedavim için. ki cildi inanılmaz geren kurutan bir tedaviydi. bilirsiniz sivilce jelleri mahveder cildi. doktor bunu bilmesine rağmen yağlı ciltlere özel nemlendirici önermiş, yağlı ciltli olduğum için. ama yani sen bu tedavinin cildi kurutan bir tedavi olduğunu biliyorsun, neden ona uygun ürün önermiyorsun? ya da ek bir nemlendirici yazmıyorsun? yazdığı nemlendirici asla ama asla o gerilen kuruluktan çatır çatır ayrılan cilde yetmez, yetemez. ki yettirmeye de çalıştım mümkünatı yok.

  zaten antibiyotik hap da hafta başına gidip yazdırılması gereken bir ilaçtı. tek pakette üç adet vardı, haftanın üç günü kullanmak için. her hafta başı sağlık ocağına gidip yazdırmaktan cılkım çıktı. tedaviyi üçüncü haftasında kestim. hem jeli hem hapı. aslında sivilce izlerim biraz hafiflemişti yalan yok ama işsiz güçsüz değilim her hafta her hafta sağlık ocaklarında sürünmek, aile hekimine dert anlatmak yormuştu. 

  bir de şimdi geldi aklıma. mesela aşırı basic ve elzem olan şeyleri de ya söylemeyi unutuyorlar ya hastanın zaten bildiğini varsayıp söylemeye gerek duymuyorlar ya da umursamıyorlar. mesela güneş kremi kullanmak zorundasın mutlaka, sivilce tedavisi sırasında. bunu neden belirtmiyorsun bir doktor olarak? ben bilinçsiz bir insan da olabilirdim, nasıl göze alınabiliyor bu risk anlamıyorum. max beş dk sürüyor zaten randevu, şunu söylemek on saniye. neyse çok sinirlendim şu an kendi kendime dkjdjslş burada bitireyim entryyi :( 

  16 nisan 2019 21:34