sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (13)
 • medya (1)

1. en bilinen kitabı (gbkz: mülksüzler)dir.

(gbkz: Uçuştan Uçuşa) adlı kitabı okuduklarım içerisinde en sevdiğimdir, öykü kitabıdır zira.

--- kitaptan bir bölüm---

kanatları olup da bunu kullanamayan insanları anlamıyorum. Sanırım onlar belli bir meslek sahibi olmakla daha çok ilgileniyorlar. belki de yerdeki birine aşık olmuşlardır. ama bana öyle geliyor ki... bilmiyorum, gerçekten anlamıyorum. aşağıda kalmayı istemek. uçmamayı seçmek. kanatsız insanların çaresi yoktur. yere bağlı kalmak onların suçu değildir. ama insanın kanatları varsa...

---kitaptan bir bölüm---

21 kasım 2015 01:38 21 kasım 2015 01:48

2. Fantastik edebiyatın kraliçesi. Yerdeniz Serisi favorimdir. Beş kitaptan oluşan seride her kitap bir kavrama odaklanmıştır, hayat, ölüm, cinsellik gibi. İlk defa okuyacaklara yazara alışma ve tanıma sürecini en kolay hazırlayan kitabı olam mülksüzler romanını tavsiye ederim.

21 kasım 2015 01:44

3. En sevdiğim yazar. Hayatımın değiştiren kadın. İdeolojimin özeti niteliğinde sözleri vardır. Herkesin hayatında en az iki kitabını okuması gerekir.

“To think that realistic fiction is by definition superior to imaginative fiction is to think imitation is superior to invention.”

11 aralık 2015 04:20

4. en yakın arkadaşım bana bu yazarın tüm kitaplarının setini almıştı doğum günümde, fantastik kurgu beni içine çekemiyo, öylece duruyo evde. takasa mı koysam acaba

16 şubat 2016 13:20

5. kendisiyle duygusal bağ geliştirdiğim iki yazardan biri. hani bir yerde denk gelsem kocaman sarılıp hiç bırakmam, o şekil.

seviyorum.

17 mart 2017 16:10

6. okuması, hazmetmesi, okuduktan sonra da düz yolda giderken küt diye önüne çıkan araba misali evet böyle de bir şey varmış deyip hayata dair ne varsa sorgulattığından, yavaş yavaş sindirerek okunması gereken olağanüstü bir yazar. mülksüzler ve yerdeniz serisinin üzerine kitap pek tanımıyorum dersem abartmam herhalde. kısaca o yaşayan bir efsane. okumak bir yılınızı alsa da mutlaka okuyun,

hatta minik aralar vererek okuyun ki üzerinde düşünme payı bırakın derim naçizane bir tavsiye olarak. Çünkü öyle roman okur gibi okunmuyor en azından ben öyle okuyamadım diyebilirim.

17 mart 2017 23:28

7. Üzüldüm. Kendisini hep mülksüzler'de zaman üzerine şu yazdığıyla hatırlayacağım: Time has two aspects. There is the arrow, the running river, without which there is no change, no progress, or direction, or creation. And there is the circle or the cycle, without which there is chaos, meaningless succession of instants, a world without clocks or seasons or promises.

24 ocak 2018 11:45

8. Gençliğim... Bana bilim kurguyu sevdiren kadın... çok üzüldüm. Ama iyi ki onunla tanıştım, iyi ki bu dünyadan geçti.

24 ocak 2018 11:58

9. sevdiğim bir öğretmenimi kaybetmiş gibiyim şu an. bana ve tabii ki okurlarına birçok şey öğreten, ufuk açan harika yazar seni tanımış olmak çok güzeldi.

bu sene bütün arkadaşlarıma kitaplarını hediye ederek, ursula k le guin yılı ilan edeceğim. okuyanlar, okumayanlara hediye ederek, böylece herkes, hiç değilse bir kitabını okusun düşüncesindeyim. ne kadar çok kişiye ulaşırsa kardır. çünkü bu dünyaya değer katan insanlar asla ölmez, sadece yer değiştirir.

24 ocak 2018 13:23

10. 16 kasım 2014 tarihinde National Book Foundation tarafından verilen ödül için yaptığı konuşmayı herkesin dinlemesini ve okumasını dilerim.

konuşmadan bir bölüm şöyle; "Bugünse bir pazar ürünü ile bir sanat eseri arasındaki farkı bilen yazarlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Kolektif kârı maksimize etmek ve reklam gelirlerini arttırmak adına satış stratejilerine uygun yazılı materyal üretmek, mesuliyet sahibi yayıncılıkla ya da yazarlıkla aynı şey değildir."

türkçe çevrilmiş konuşma metni ve video için (link: http://kayiprihtim.com/haberler/oduller/le-guin-odul-toreninde-carpici-sozler-sarfetti/ Le Guin Ödül Töreninde Çarpıcı Sözler Sarfetti)

konuşmanın ingilizce metnine de (link: https://www.theguardian.com/books/2014/nov/20/ursula-k-le-guin-national-book-awards-speech şuradan) ulaşabilirsiniz.

kitapların ticari meta olarak görülemeyeceğine inanan, bu doğrultuda yaşayan ve yazan gerçek bir edebiyatçıydı. aforizmalarla doldurduğu sayfaları kitap zanneden kişilerin öğreneceği çok şey var kendisinden.

24 ocak 2018 15:24