yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (89)
  • medya (0)

  1. Pek çok çeşidi ve farklı belirtileri olan rahatsızlık. En sık rastlananları polen, toz ve kedi köpek tüyü alerjisidir. Bir de başkaca herhangi bir alerjisi olmayıp kozmetik ürünler ve bakım ürünleri içerisindeki çeşitli maddelere alerji ve hassasiyet gösteren bünyeler vardır ki bu durum bazı ürünleri ve renkleri çok sevseniz de kullanamamanıza sebebiyet verir. Kişiden kişiye farklılık gösterse de başlıca belirtileri gözlerde kızarma ve yaşarma, damakta veya vücudun diğer alanlarında kaşıntı ve burun akmasıdır. Örneğin benim bazı maskaralara ve bilhassa mor ve mürdüm pigmentler içeren ürünlere alerjim var ne yazık ki. Böyle durumlarda size ne kadar yakışırsa yakışsın o ürünü kullanmakta ısrarcı olmayınız, en kısa sürede makyajınızı siliniz. (gizlinot: Kızım sana söylüyorum fifiri sen anla)

  Birden fazla ürünü bir arada kullandığımız göz makyajında hangi ürünün alerji yaptığını anlamak bazen zor olabiliyor, iş biraz deneme yanılmaya kalıyor. O yüzden yeni bir ürün aldığınızda başka hiçbir ürün kullanmadan bu ürünü tek başına denemeniz ve bir süre gözlemlemenizi öneririm.

  Bana alerji yapan bazı ürünler için (bkz: maybelline colossal cat eyes maskara ), (bkz: flormar jumbo eye shadow göz kalemi), (bkz: bioderma sensibio h2o solution micellaire temizleyici)...

  14 eylül 2013 17:24

  2. Beni hayattan bezdiren şey.

  Çocukluğumda 7,8 sene tedavi gördüm toz, polen, tüy, sigara vs. alerjim yüzünden. Daha çok hapşurma, burun kaşıma vb şekilde kendini gösteriyordu. Derimde falan döküntü olmuyordu. ergenlikte atlatırsın dediler, ki öyle de oldu. Bu seneye kadar.

  4,5 ay kadar önce reflü için tedavi görmeye başladım. tedavinin üçüncü gününde gayet normal gıdalarla (patates ve şehriye çorbası) besleniyordum ki yüzüm yanmaya başladı. Aynaya gidip bir baktım ki yüzüm dayak yemiş gibi kıpkırmızı. Kabarmış böyle. Sabaha kadar gezdi resmen vücudumda o alerji. Bütün gece kaşındım. Sabah da gidip antihistamini alarak rahatladım. reflü ilaçlarını da bıraktım ilaçlar mı alerji yaptı diye (doktor farklı bir madde içeren bir şey verdi sonra.)

  Bir süre sonra Immunoloji polikliniğine gittim. Çok tatlı bir doktordu uzun uzun şikayetimi dinledi. Eski alerjimi sordu, o gün kullandığım ilaçları sordu, arı soktu mu seni daha önce vs. Sonra herhangi bir şeye bağlı olarak gelişmediğini düşündüğünü söyledi. Sadece reflü sebebi ile vücut zayıf düşmüş olabilir, o anda alerjim baş göstermiş olabilirmiş. "3 ay ile bir sene arasında kendi kendine geçecektir, Yapabileceğimiz bir şey yok, antihistamine devam et." dedi. Üç kutuyu da bitirince ilacı beş gün bırak, pazartesi günü gel, sana test yapalım. Bakalım alerjin neyeymiş dedi.

  Geçtiğimiz hafta bırakayım ilacı dedim. Bıraktığımın 3. gününde odamı mı temizliyordum ne. Tozla biraz haşır neşir oldum. Bir başladım hapşurmaya. Ağzım yüzüm birbirine girdi sabaha kadar alerji yüzünden. Resmen grip olmuşum gibi burnun yara oldu. Tahminimce çocukluktaki alerjimin aynısı, sanırım seviyesi falan arttı bir tuhaf oldum bu ara. Antihistamin kullanmasam günlük hayatım zehir olur, o derece.

  Birkaç gün kullanıp yine bıraktım ilacı. Bugün 3. gün. Pazartesi'ye kadar ağzım yüzüm birbirine girmezse alerji testine gidebileceğim.

  Bunun haricinde bir de mantar intoleransım var. Yiyince bir tuhaf oluyorum.

  Yüzüm alerjik. Bazı kozmetik ürünler alerji yapabiliyor.

  Ayrıca yanılmıyorsam aloe vera da bende alerji yapıyor. Yüzümde kullandığımda bana bir şeyler oluyor.

  Fazlasıyla alerjik olmak çok kötü bir şey sözlük :(

  Okuyanlara teşekkürler <3

  29 ağustos 2014 21:00

  3. Benide hayattan bezdirmiş olan olaydır.İki yıl önce derimde böyle sanki kara sinek ısırıkları gibi kabartılar çıkmaya başladı tam da bahar ayıydı bahar alerjisi sandım ki doktorlarda oyle dedi ama iki ay önce tekrar baş gösterdi hemde bacağıma ağda yaptırdıktan hemen sonra.galiba ağdadan sonra sürülen yağdan tiksindim ama hala çıkıyor nemli havadan mı yediğim birleyden mi emin olamıyorum fakat ne yesem çıkıyor.psikolojimi fena halde bozuyor

  29 ağustos 2014 21:06


  4. güneş alerjim yüzünden beni yazdan soğutan dert. şikayetçiyim memur bey :((

  29 ağustos 2014 21:10

  5. bende çikolata, şeker, domates, inci i fazla kaçırdığım zaman sinek, böcek tarafından ısırıldığım zaman vücudumda kabarcıklar çıkıp o bölgenin şişmesi ve kızarması şeklinde ortaya çıkıyor.

  29 ağustos 2014 22:58 29 ağustos 2014 23:08

  6. müsadenizle şöyle ağız dolusu bir küfür edebilir miyim alerjilerime demek istediğimdir.:D

  şöyle de bir bilgim var alerjiler hakkında, genellikle alerjiler 12 13 yaşından sonra ya hafifler ya da tamamen iyileşir. ancak son zamanlarda sizlerde fark ettiniz mi bilmiyorum sevgili alerjikler, alerjilerde müthiş bir artma var, tüm çocuklar alerji oluyor, insanlar 30 yaşından sonra bile kronik alerjilere sahip oluyor ve biz zaten küçüklüğünden itibaren alerjik olanların alerjilerinin etkileri arttıkça artıyor.

  her neyse bu durumdan oldukça müzdarip olup dayanamayıp gittim bir doktora, alerji testi yaptırdım ve tabiki tonla alerji çıkmasının yanı sıra doktorla sohbet de ettik ve dedi ki son yıllarda aşırı kontrolsüz derecede kullanılan tarım ilaçları ve ozon tabakasının delinmesi sonucuyla bu alerjik reaksiyonlarda artış oluyor. yani sevgili alerjikler aslında sorun o ürün bu ürün değil de biz insanların doğayı canavarca kullanmasıdır. (tabi ki ürünlerin de etkisi büyük ama genel anlamda konuşuyorum.)

  not: güneş, deterjan ve domates alerjisi olan bir kızdan serzenişler :((

  29 ağustos 2014 22:58

  7. çok fazla türüne sahip olduğum şey. polendi, tozdu, klordu, parfümdü, deodoranttı, kolyeydi, oydu, buydu.. hatta tere bile. terleyince derhal duş almazsam kaşınan bir domatese benziyorum. ama en sevdiğim bu yine de. çünkü diğerleri öksürük krizlerine, saniyede 30934 kez hapşırmaya ve kutu kutu peçete bitirmekten burnumun yolunmasına yol açıyor. kıpkırmızı olup akan gözlerimden bahsetmek bile istemiyorum. nefret ediyorum ya. tiksiniyorum ya. iğrenç ya!

  edit: hayvan tüyüne de var ama hem evim hayvanat bahçesi hem de her gördüğümü mıncırıyorum. buna rağmen gayet yaşıyorum. önemli olan önlem almak ve dikkat etmek. alerjim var bahanesiyle sokağa atılmış bir ton hayvan var. toza da varsa fanusta yaşa o zaman.

  29 ağustos 2014 23:25 30 ağustos 2014 00:41


  8. küpe alerjimle, tıpta yeni bir türünü bulmuş olabilirim.

  hayır,kolye ya da bileklikler bende alerji yapmıyor, yani takı alerjisi değil..

  sadece küpe taktığımda sorun oluyor. altın,gümüş küpe aldım, yine de alerji yaptı.

  sürekli takmadığımda, kulak deliklerim kapanıyor, ben de kapandıkça deldiriyorum kulaklarımı.

  uzun süre küpe takmadıktan sonra, küpe takarken kulak mememle cebelleşiyorum, kanıyor falan hiç hoş değil...

  29 ağustos 2014 23:44

  9. benim gibi afedersiniz ama ota boka alerjiniz varsa hayatı zindan eder. hapşırmaktan iflahım kurur, her mevsim geçişlerinde bi göz doktorunun yolunu tutarım illaki çünkü gözlerim rezil olur. kaşınmaktan kollarım yara olur. güneşiydi, tozuydu, poleniydi falan filan aman çekilecek dert değil anam.

  30 ağustos 2014 00:03

  10. Çayır alerjim olduğunu öğrendim 5 yıl önce ve yılın 3 ayını tamamen yeşillik olan Artvin ilinde geçiriyorum -,-

  30 ağustos 2014 06:52