yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. Glisemik indeksi düşük ve antioksidan içeriği fazla olan, ancak gereksiz pahalı olan, mavi renkli bir meyve, (gbkz: blueberry) olarak bilinmekte.

  Ancak kurusunu almak istediginizde genelde yurdumuzda yetişen ve kırmızı renkli olan (gbkz: cranberry) yani (gbkz: turnayemişi) verilmektedir. Cranberry daha ucuz ve daha kolay bulundugundan, illa mavisini almak için çok para harcamaya gerek yok bence. Neticede ikisi de kardeş sayılır.

  1 ağustos 2016 10:35 1 ağustos 2016 10:38

  2. kanserden korumak, kan şekerini, sindirim sistemini düzenlemek gibi bir sürü faydası olan fakat idrar yolları enfeksiyonuna iyi geldiğini duymamla odaklandığım meyve. Henüz kendisini bulup da yiyemedim. Fakat aroma olarak kullanıldığı şeyler hep çok hoşuma gitti. sık sistit olduğum için, başladığını hissettiğim an çayını içiyorum bazen, iyi geliyor gibi. Onun dışında pfanner'in yaban mersinli meyve suyu var. Meyve suyu sevmem pek ama buna bayıldım. Ayrıca sek'in yeni çıkan meyveli yoğurtlarında da yaban mersini var. Onun da tadı çok güzel bence. Tabi yarar bakımından bunlar bir kendisi değildir. Fakat bir kendisini bulmak da biraz zor ve pahalı bu meyvenin.

  7 ağustos 2016 00:53

  3. Yaban mersiniyle yapılan her şeyi ama her şeyi seven biri olarak en sonunda meyvesini bulduğumda hayal kırıklığına uğramıştım. Bildiğin üzümün mavisi gibi bişeydi ama tadı iyi değildi. Geçen ay birisi yurt dışından getirdiğinde yedim ve yaban mersini aşkım tekrar kabardı.

  Benim aldığım migrostandı. Organik meyve/sebze ürünlerinin olduğu yerde var. Çok da güzel değil açıkçası ama ille yemek istiyorum derseniz alabilirsiniz.

  7 ağustos 2016 03:37


  4. yaban mersinli pasta da çok güzel olur denk gelirse mutlaka deneyin süslüler:)

  7 ağustos 2016 13:27

  5. kuzguncuk'taki çarşamba günü olan pazarda tontis amcadan aldığımız lakin yaban mersini hariç başka herşeye benzeyen.. varyetelerinden uzak durun..

  7 ağustos 2016 22:10

  6. tazesinin tadı hiç güzel değil, boşuna heveslenmeyin süslüler :)

  ben de heveslenip almıştım, ancak sonuç tam bir hayal kırıklığı idi. yabanmersinli diye satılan şeylerin içine hep şeker katılıyor sanırım ondan tadı güzelmiş gibi bir algı oluşuyor. bir de rengi güzelleştiriyor tabi.

  7 ağustos 2016 22:23

  7. Tam olarak bilmiyorum ama bence amerika'nın bir oyunu sfahajsj. Durun durun. Yani amerika'da çok bulunabiliyor olmasından dolayı moda yapılmış bir meyve olduğunu düşünüyorum. Yer fıstığı gibi.

  Tabii ki de yararlıdır ama bizim yerel meyve sebzelerimizde de bunun kadar yararlı olanları vardır diye düşünüyorum. Semizotu vs deli gibi sağlıklı olduğu halde çok az bloggerı semizotuuuu yazarken görürsünüz. Çünkü amerika'da popüler değil. Sağlık modası da onların elinde. Varsa yoksa #peanutbutter #oatmeal #blueberry (zafer işareti yapan el)

  7 ağustos 2016 22:59 7 ağustos 2016 23:08


  8. dolar sağolsun bugün kurusunun fiyatı 100 lira olan mavi meyve. Adet sancısına iyi geldiğini duymamla birlikte denemiştim , her gün 5-10 tane yemek adet döneminde oluşabilecek ağrıları hafifletiyor.

  not : tadından bahsedilmiş, tadı için alıp denemek isteyen varsa 10 liraya siyah kuru üzüm alıp tadını öğrenebilirler. aynısının laciverti. 10 katını ödemeye değmez.

  16 ocak 2017 23:53

  9. her gün düzenli olarak hem verita hem de excelente -artık markette hangisi denk gelirse- 125'er gramlıklarından günde 1 paket tüketiyorum. gözlere faydasını bizzat yaşadım. ama cilde olan faydasından flavonoidler açısından büyük bir fark gördüm mü bakın ondan emin olamıyorum. bilen biri varsa eğer aramızda belki yoğurtla yemek zararını düşürüyor mu diye açıklama yaparsa harika olur. acaba o yüzden mi ciltteki kolajen artırımı faydasını göremedim? ama gözler için olan faydası çok net hissediliyor düzenli kullanımda.

  13 şubat 2020 16:58 13 şubat 2020 16:59

  10. hiç tatmayanlar için tarif etmek gerekirse üzümün daha az şekersiz ve küçük hali diyebiliriz.

  pek çok türü var ki aslında yabani olanları ekşimsidir. Şu anda marketlerde filan satılanları ise yıllardır yetiştirilirken modifiye edile edile bu hale gelmiştir.

  taze halini yulaf ezmesinin içine şeker-reçel-bal yerine yerine atıp yiyorum.daha sağlıklı.

  23 temmuz 2020 12:04