sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
 • girdiler (4)
 • medya (0)

1. en bilineni parabendir.

31 aralık 2018 16:16

2. Petrol türevleri içermesi ama malesef tamamen saf olması imkansız . En doğal içerikli ürünlerde bile mevcut. 

31 aralık 2018 16:38

3. Ürün içerikleri ile ilgili çok güzel bir yazı var. Buraya linkini koyuyorum. Alalımguzelleşelim sitesinden alıntılamıştır.(link: http://alalimguzelleselim.com/urun-satin-almadan-once/ http://alalimguzelleselim.com/urun-satin-almadan-once/)

Link silinirse diye de buraya aynı yazinin bir kopyasini bırakıyorum.

_________

Ürün içerik listesinde dikkat edilmesi gerekenler

Kozmetik firmaları içeriklerini her zaman en yüksek ve en düşük konsantrasyon sıralamasına göre yazmalıdır. Genel bir kural olarak ilk 5 içerik ürünün en fazla (yaklaşık %80) kısmını oluşturur. Kontrol edilecek en önemli olanlardır.

Ben genellikle ilk 5 ile 10 arasında olan içeriklere bakıyorum – sentetik kokular, boyalar, alkol içeren formüller, elimden geldiği kadar silikonsuz ya da parabensiz ürünler olmasına dikkat ediyorum. Organik ve formüllerinde hiçbir kimyasal madde kullanmayan firmalar haricinde tüm bu bileşenleri tek bir üründe bulmak imkansızdır.

Peki, tüm bu içeriklerin ne olduğunu, ne işe yaradıklarını, hangilerinin zararlı ya da yararlı olduklarını nereden anlayacağız? Teknoloji sağ olsun! Hiçbirimiz kimyager olmadığımıza göre (olanları hariç tutuyorum), bugün internet sayesinde birçok ürüne ve içeriğine rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Benim sıkça kullandığım ve çok yararlandığım birkaç sitenin linklerini aşağıya yazıyorum.

EWG Skin Deep Database(link: https://www.ewg.org/skindeep/ )

Truth In Aging(link: https://www.truthinaging.com/ingredients )

Cosmetic Ingredients(link: http://ww1.cosmetic-ingredients.net/?sub1=41ba2b1a-0d12-11e9-85bc-71c06eed4960 )

Sentetik kokular: Alerjik cilt reaksiyonlarının bir numaralı sebebidir. Gizli kimyasallar ve ftalatlar (hormon bozulmasına kadar varan) her şeyi kapsayan bir terimdir. Etiketteki ‘koku’ veya ‘parfüm’ü arayın. ‘Kokusuz’ ürünlerde temkinli olun, bu genellikle maskeleyici kimyasallar ekledikleri anlamına gelir.

Sülfatlar: Temizleyici ürünlerde bulunan bu deterjanlar, cildin yağlarını sıyırıp koruyucu bariyerini tehlikeye atarlar. Artan kuruluğa ve tahrişe yol açabilirler. Sodyum lauril sülfat, sodyum lauret sülfat, amonyum lauril sülfat, vb. gibi ‘sülfat’ ile biten herhangi bir kelimeye bakın. Daha detaylı bilgi almak isterseniz Cilt Tipiniz Için Doğru Temizleyici Nasıl Seçilir,100 TL Altında Alabileceğiniz En Temiz İçerikli Ürünler isimli yazılarımı okuyabilirsiniz.

Silikonlar: Cilt yüzeyinde film oluşturan silikonlar, gözeneklerde birikinti bırakarak diğer bileşenlerin emilimini engeller ve cildin düzenleyici sürecini bozarlar. Sürekli kullanımla birlikte sivilce oluşumuna teşvik edip, uzun süreli dehidratasyona katkıda bulunurlar. ‘-cone’, ‘-siloxane’ veya ‘-conol’ ile biten kelimeleri arayın.

Alkoller: Çok uzun bir açıklaması olduğundan lütfen yazmış olduğum bu yazıya bakın: Kozmetik Ürünlerinde Alkol .

Mineral yağ: Kolay üretilmesi, bolca bulunması ve ucuz olması nedeniyle birçok ürünün içerisinde rastlayabiliriz; örnek olarak yukarıdaki La Mer krem görselinde paylaştığım gibi..Cilt üzerinde son derece tıkayıcı bir maddeye sahip olmasından komedojeniktir. Akneye ve kuruluğa sebep olur. Vazelin, sıvı petrol, parafin yağı veya parafinum luminyum olarak da bilinir.

Parabenler: Hepimiz parabenler olarak bilinen koruyucuları duyuyoruz, ama asıl tehlikenin östrojeni taklit ettiğini biliyor muydunuz? ‘-paraben’ ile biten kelimeleri arayın. Not: Birçok üretici parabenleri artık daha güvenli olan ama aynı zamanda tahriş de edebilen fenoksietanol ile değiştirmiştir.

___________

31 aralık 2018 18:41 31 aralık 2018 18:44

4. parabenin öströjeni taklit ettiği iddiadır. bilimsel kanıtı olmadığı sürece söylentiden öteye geçemez. internette içerikler hakkında o kadar hurafe bilgiler var ki. firmalar da bunu fırsata çevirip paraben free adı altında farklı koruyucu maddeler kullanıyorlar fakat o koruyucu maddelerin parabene göre daha az zararlı olup olmadığı tartışılır.

mineral yağlar ve silikon da komedojenik değildir.dermatologların önerdiği çoğu dermokozmetik ürünlerin içeriğinde bulunur. aslında cildin verdiği reaksiyon kişiden kişiye değişir. yani hangi maddenin sizin için komedojen olduğunu maalesef deneme yanıma yöntemleriyle öğreneceksiniz.

ama tabii ki sls ve alcohol denat meselesi ayrı. her iki madde cildi kurutur tahriş eder hassasiyet yaratır ve uzun vadede yaşlandırır.

1 ocak 16:34