yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (0)

  1. yabancı dizi, film izlemek. bir süre sonra kulak aşinalığı oluşacaktır. o aşamadan sonra ise ingilizce altyazılı olarak izleyebilirsiniz. böylece hiç kelime kaçırmayacaksınız ve anlamını bilmediğiniz sözcüklerin nasıl yazıldığını görme fırsatı bulacaksınız.

  yabancı blog yazıları okumak. bu yöntem de farklı farklı konularda kelime haznenizin gelişmesini sağlayacaktır.

  yeni öğrendiğiniz kelimelerin telaffuzunu cambridge dictionary'den dinleyebilirsiniz. benim tavsiyem bunun ardından o kelimenin anlamını küçük bir deftere not almak ve kelimeyi cümle içinde kullanmak. bildiğim kadarıyla yeni öğrendiğimiz bir kelimenin hatırımızda kalması için 7 kere karşımıza çıkması gerekiyor. hepsini minik bir defterde toplamak ve cümle içinde kullanmak bu süreci hızlandıracaktır.

  4 ocak 2016 13:33

  2. hemen hemen hepimiz tarzımıza uygun ingilizce şarkılar dinliyoruz, değil mi? o zaman, sevdiğimiz şarkıların sözlerini internetten bulup çıkarttırıyoruz. sonra elimize bir sözlük alıyoruz ya da tureng, zargan gibi internet sözlüklerinden de ilk aşamada faydalanarak çevirmeye başlıyoruz. sonra, o şarkıyı tekrar dinlediğinizde melodi ile birlikte şarkının ingilizce sözleri ve türkçe anlamı da aklınıza gelmeye başlıyor. bence işin gramer boyutundan çok, kelime bilgisini geliştirmek için güzel bir yöntem.

  4 ocak 2016 17:06

  3. Okuma ve kelime bilgisine yardımcı olacak bir kaynak da ODTÜ yayınlarından çıkan reader at work.

  Çeşitli konularda güzel yazılar var ve soru da cevaplıyorsunuz. Bu sırada tabiki kelime bilginizi de geliştiriyorsunuz.

  Okul için proficiency vs gibi sınavlarda da oldukça yararlı olduğunu düşünüyorum.

  4 ocak 2016 20:51

  4. bence en önemlisi dizi izlemek. diziyi belli bir seviyeye gelene kadar tr altyazıyla izliyoruz, burası tamam. fakat daha sonrasında ing altyazıyla izliyoruz. (gizlinot: sezonlukdizi'de ing altyazı var) bu hem kelime dağarcığını hem de sözcüklerin yazımını hatırlamamıza yardımcı oluyor. zaten ing altyazıyla izleyebilecek kapasiteye geldiğinizde altyazısız da izlemekte sıkıntı çekmiyorsunuz.

  bir diğer önerimse bol bol yabancı şarkı dinlemek. ama öyle fasa fiso dans dans kopmalık şarkılar değil. çünkü çoğunda pek fazla söz olmuyor, olsa da anlamakta sıkıntı çekmeyeceğiniz kelimeler bulunuyor. (gizlinot: bu bir genelleme) kendinize beğendiğiniz bir tür bulun ve o yönde yoğunlasın. şarkıyı birkaç kez dinleyin ve sözlerini tahmin etmeye çalışın. daha sonra şarkının sözlerine bakın, doğru bildikleriniz çıktığında zaten motive oluyorsunuz ve hatalarınız çıktığındaysa beyninize daha çok yerleşmiş oluyor.

  3. önerim de cümle içinde kullanmak. bol bol alıştırma yapmak. rewrite, boşluk doldurma vs.

  sonuncusu da (gizlinot: tamam valla bu son fdkjgfd) ing kitap okumak. bir anda gidip shakespeare'e başlayın demiyorum. ama mesela remzi kitapevi'nde her seviyeye uygun kitaplar var. çocuklar için olan basitleştirilmiş kitaplardan yavaş yavaş başlayabilir ve devam ettirebilirsiniz. kitabın üstüne bilmediğiniz kelimeleri işaretleyip anlamlarını yazarsanız kitap gerçekten size bir sözlük olur.

  umarım yardımcı olabilirim.

  4 ocak 2016 22:14

  5. çoooookkk uzun bir yazı olacak. okuyanlara sabır.. :)

  tek kelimeyle a.j. hoge effortless english seti ingilizce öğrenmede çok iyi bir sistem. daha doğrusu dil öğreniminde tek doğru sistem. türkçeyi doğduktan sonra sürekli duyarak, önce kelime kelime konuşarak, bir zaman sonra yarım yamalak cümle kurarak ve düzeltildikçe doğrusunu söylemeye başlayarak öğreniyoruz. böylelikle grammer yapısını daha ilkokula başlamadan önce zaten duyarak hafızamıza kazımış oluyoruz. yabancı bir dili de bu şekilde duyarak, adım adım öğrenmemiz gerekiyor. eğer oturup ingilizce grammer çalışıyorsak bu test çözerken işimize yarıyor ama yazarken ya da konuşurken hangi tense'i kullanacağımızı düşünmekten akıcı bir şekilde bu eylemleri yapamıyoruz. oysa türkçe konuşurken, yazarken bunları düşünmüyoruz. effortless english'te bize bunu sağlıyor. fakat en az intermediate seviye ingilizce bilmek şart. bir de tabi sabır lazım.

  set içeriğinden ve nasıl çalışılması gerektiğinden bahsedersem:

  1- setin içerisinde mp3 dosyaları (gizlinot: 1 mp3te bir hikaye var ve bu hikaye farklı tenseler içeriyor), pdf dosyaları, soru cevap dosyaları var.

  2- öncelikle ilk mp3 dosyasını açıyoruz. (gizlinot: hikayeleri sırasıyla dinlemek önemli) bir güzel dinliyoruz. bir mp3 3 dakikaydı hatırladığım kadarıyla. bunu 5 kere dinliyoruz.

  3-sonra pdf dosyasını açıyoruz. pdf dosyasında mp3te anlatılan hikayenin yazılı olanı ve bilemeyeceğimiz düşünülen kelimelerin anlamları var. hikayede geçen kelimeler bunlar. bunu da okuyoruz. eğer isterseniz mp3le birlikte açıp takip edebilirsiniz mp3te anlamadığınız yer varsa.

  4-soru cevap kısmına geçiyoruz. bu da yine bir mp3 dosyası. dosyayı açıyoruz ve a.j. hoge bize o güzel ingilizcesiyle hikayeyle ilgili sorular sormaya başlıyor. sorduğu sorudan sonra durdurarak yüksek sesle uzun cevap vermelisiniz. öyle yes no demekle konuşmanız gelişmiyor. bu biraz sıkıcı bir bölüm çünkü bunu 1 ay boyunca günde en az 2 saat tekrarlamak zorundasınız. zevkli hale getirmek için zaman tutup ne kadar hızlı cevap verdiğinize bakabilirsiniz. kendinizle yarışın yani.

  1 ay sonra bir hikayeyi tamamen bitirdiğinizde diğer hikayeye geçiyorsunuz ve aynı adımları yine 1 ay süreyle tekrarlıyorsunuz. 6 ay boyunca bu sistemle çalıştığınızda gerçekten işe yarıyor.

  (link: https://www.youtube.com/channel/UCfYYi6aJNg70mFYnbBKcMQw buraya) a.j. hoge'nun youtube hesabını bırakıyorum. ilgilenenleriniz orada daha detaylı bilgiyi ve nasıl ingilizce çalışmanız gerektiğini öğrenebilir.

  not: bu programı ve daha bir çoğunu iş için, iş görüşmeleri için, effortless english paketini bitirip daha ileri seviyeye geçmek için olan paketini sitesinden para ödeyerek alabilirsiniz. bilmediğim yönteme para vermek istemiyorum derseniz de sitesinden mailinizi yazıp 1 hafta boyunca size her gün bir konu gönderilmesini sağlayabilirsiniz. (gizlinot: ben ilk deneme paketini almıştım 3 sene önceydi hala var mı böyle bir uygulama bilmiyorum) onun dışında zaten internet derya deniz mutlaka ücretsiz ve bölümlerin tamamını bulabileceğiniz bir yerler vardır.

  (link: http://effortlessenglishclub.com deneme sürümü) için kendi sitesi burada.

  not 2: deneme sürümü için link verirken gördüm hala deneme dersi veriyor.

  4 ocak 2016 22:26

  6. öğrendiğim her dili aşağıdaki yöntemlerle ilerlettim, belki bilenen ve yukarıda yazılan şeyler ama ben de yazmak istedim.

  ben yabancı dizi izlerken durdurarak izliyodum sürekli. herhangi bir soru cümlesi ya da kalıp duyduğumda da durdurup iki üç kez sesli bi şekilde tekrarlardım. bence sesli konuşmak ya da daha doğrusu kendi kendinize konuşmak çok işe yarıyor. o cümleye/kalıba yabancılık hissetmiyosunuz, sanki sürekli kullanıyomuşsunuz gibi oluyo.

  ve tabii ki dil öğrenmenin olmazsa olmazı kitap okumak. bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakıp, not etmek.

  Ayrıca benim en sevdiğim şeylerden biri de şarkıların sözleriyle birlikte çevirilerini okumak. Bu şekilde hem şarkının sözlerini ezberleyip eşlik edebiliyorum hem de yeni kelimeler öğreniyorum.

  Ve süslüler tabi ki yabancı vlogger'ları izlemek de güzel bir yöntem olabilir.

  4 ocak 2016 22:29

  7. şöyle bir site var, videolu ve alt yazılar var. ilk izliyorsunuz sonra tekrar video oynuyor alt yazıdaki boşlukları dolduruyorsunuz falan. güzel ve etkili bir yöntem.

  https://tr.englishcentral.com/videos

  5 ocak 2016 10:26

  8. ne demişler ' use it or lose it' :) bu da her gün mutlaka ingilizce içeren birşeyler yapmanız demek, haberleri bir de ingilizce kaynaklardan okuyun, eğitiminiz ya da işinizle ilgili ingilizce kaynaklardan bir sayfa da olsa bir şey okuyun, dizi film youtube herkes söylemiş zaten, ilgilendiğiniz konularla ilgili yabancı forumlara da üye olun, hatalı da olsa yazın bir şeyler, cep tlf bilgisayar gibi cihazlarınızı ingilizce dil seçeneğinde kullanın, alışveriş, yapılacaklar listelerinizi ingilizce yapın vs vs... işleyen demir ışıldar, her gün biraz daha ilerlettiğinizi göreceksiniz

  5 ocak 2016 11:34

  9. dizi izleme önerisini yabana atmayın. evet artık çok klişeleşti biliyorum ama -gerçekten- işe yarıyor. kendimden örnek vereyim, bu zamana kadar lisedeki ingilizce notlarımı baz alarak ingilizcemin iyi olmadığını düşünür/söylerdim. sonrasında bana bir özgüven geldi ve aslında anladığımı farkettim. bu aydınlanma da şöyle gerçekleşti: friends'in spin-off'u olan joey dizisini hiçbir yerde türkçe altyazılı bulamayınca, du bakalım neymiş bi göreyim en azından diye ingilizce altyazılı açtım. ve o bölümü nerdeyse hiçbir yerde takılmadan bitirdim(takıldığım yerde zaten cümleden anlamı çıkarabiliyordum) bu olaydan sonra birkaç kişiden de iltifat aldım ingilizcemle ilgili ve bana baya özgüven geldi.

  şuan gayet farkındayım ki ingilizcem hiç de fena değil. ve bu yüzden kendimi daha az kasıyorum, heyecan yapmıyorum cümle kurmaya çalışırken. yalnız ingilizcem ciddi anlamda kulaktan dolma olduğu için biraz grammer çalışmak istiyorum. bunu da dizilerle yapacağım :) alıştırma kitaplarını sıkıcı buluyorum. şuana kadar dizileri ingilizce altyazıyla izlesem bile(gizlinot: tam olarak anlayabildiğim friends var sadece henüz) grammere dikkat etmeden geçtim. artık farklı cümle yapısı, farklı tense gördüğüm zaman durdurup, araştırıp notlar çıkarmayı düşünüyorum. bu yöntemle ingilizce öğrenmiş ve şuan iyi bir okulda mütercim tercümanlık okuyan bir arkadaşım var, ben de az çok bir altyapı oluşturduğum için faydalı olacağını düşünüyorum.

  he bir de, telaffuz konusunda biraz çekindiğim için en rahat annemlerle ingilizce konuşuyorum. çünkü hiç bilmiyorlar :) böylelikle aman yanlış söyler miyim diye kasmadan rahatça cümle kuruyorum. annemler biraz gıcık oluyorlar tabii djgs sonra çeviriyorum onlara :(

  özetle en önemlisi en iyi nasıl öğrendiğini keşfetmek, kendine güvenmek ve günlük dile aşina olmak için(gizlinot: çünkü kimse grammer kitaplarındaki gibi konuşmuyor) günlük sohbetlerin geçtiği dizileri izlemek bence.

  8 aralık 2016 02:41 8 aralık 2016 02:42

  10. az biraz gramer bilginiz varsa en basit yolu konuşmak. Bulun bir tane ingilizce bilen birini vakti varsa açın facetime, skype, whatsapp görüntülü konuşma. Dil okuyarak, gramer ezberleyerek yapılacak bir iş değildir.

  Konunun uzmanı mıyım? evet. Çünkü hem dilbilim hemde mütercim-tercümanlık mezunuyum. Ki bunun öncesini de katarsak, gönül rahatlığı ile ahkam kesebilirim. Neyse dönelim konumuza. Mesela nasıl yardımı olacak diyebilirsiniz? açıklayalım. İlk başlarda cümleleri yanlış kurabilirsiniz, korkmayın. Karşı taraf dalga geçerse biraz motive kaynağı olsun ama ileri rencideye varacak bir konuşma tarzı varsa silin onu! milyonlarca ingilizce bilen insan var. O konuştukça, şahit oldukça, sizinde bilgileriniz yerine oturacak. Dile maruz kalmanız gerek ki etkisi olsun. Bir çok kişi yazıda çok güzel ingilizce bilir ama sıra konuşmaya gelince? işte dil lobunun aktif olması için konuşmak gerekir. Bol bol konuşun. yalan yanlış fark etmez. Konuşun. Çabalayın. Hiç bir çabanın sonu emeksiz kalmaz. Deneyimle sabittir. İnanın ve hırslanın. Hırs böyle şeyler için çok güzeldir.

  mesela bende ispanyolca öğrenmek istiyorum ama ileri düzey değil. Şu an ki erkek arkadaşımla böyle iletişim kuruyoruz. O bana önce nasıl söyleneceğini söylüyor sonra ingilizcesini söylüyor bende anlamış oluyorum. O konuşurken ufak notlar alıyorum. Dil aktivitesi yapmak için, bazı seslerin daha rahat çıkması için dil çalışması yapıyoruz. O gösteriyor bende yapmaya çalışıyorum. Örneğin carino demek için yarım saat uğraştım ama artık onun gibi çıkarabiliyorum. Küçük bir şey ama çalışınca oluyor.

  not : eğer çekimser iseniz en kötü bana yazın. İşlerim bazen çok yoğun oluyor ama birlikte konuşabiliriz, ne nasıl yapılır araştırırız. Bu konuda size yardımcı olacak insanlarla tanıştırabilirim . her şey mümkün.

  8 aralık 2016 12:23 8 aralık 2016 12:25