sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (8)
 • medya (0)

1. Sporunuzu daha rahat yapmak ve göğüslerininizin sarkmasını engellemek için mutlaka sporcu sütyeni edinin.

10 ocak 2016 22:02 ed.1 şubat 2016 01:03

2. Ay sporla ilgili bir başlığa birşeyler yazacağım hiç aklıma gelmezdi....

7 sene önce 90 kilodan 60 kiloyu düştüm ancak bunu bile sporsuz yaptım. Çoğu kez niyetlendim ancak hep senelik üye olup 2 kere gittim gitmedim. Tenis denedim sevmedim. Popomu kaldırmaya o kadar üşeniyorum ki sporsun s si bile aklımdan hiç geçmedi. Sadece 2-3 yaz önce ebru şallının dvdlerinden kendime 1 aylık program oluşturmuştum ve gerçekten ciddi faydasını gördüğümü hatırlıyorum. Sonra disiplinsizliğimden bıraktım öyle kaldı gitti.

Nisanda erkek arkadaşım tarafından aldattıldığımı öğrenince adamın hayatımda oluşturduğu boşluğu bişeyle doldurmaya karar verdim özetle kafaya takmamam için bişeylere sarmam gerekiyordu bende sporu seçtim. Belkide o yanlış insan hayatıma sporu katmak için girmiştir kim bilir bu tarz şeylere inanıyorum yaşadığımız her kötülüğün mutlaka bir güzelliğe neden olacağına güçlü bir inancım var.

Her neyse ben başladım araştırmaya. Benim buradan sonra yazacaklarım tamamen sporu sevemeyen hayatına dahil edemeyen poposunu kaldıramayan ruh ikizlerim için. Öncellikle asla spor salonu araştırmadım biliyorum ki gitmiyeceğim aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar almak mümkün değil. Reformer araştırdım hani uçmalı zıplamalı son derece cool duruyor. Ama kafama göre bir salon bulamadım. Daha sonra tesadüf eseri instagramda personal trainer buldum ve irtibata geçtim. Evet fiyatları çok uçuk ama bir arkadaşım bende gelirim deyince fiyatı ikiye böldük daha makul oldu. İşte burdan sonrası gerçekten benim hiç beklemediğim şekilde ilerledi.

İlk dersimizi 12 nisanda yaptık. Bugün tam 15 gün olmuş. Size asla of spor benim vazgeçilmezim aşığım diyemem atıp tutmak için hem çok erken hemde dediğim gibi son derece tecrübesizim. Ama hayatımda ilk defa haftada 3 gün düzenli spora gittim. 3.haftayı bitiriyoruz . Ve ben yarın ki ders için can atıyorum.

Ben bunu hocayla çalışmaya bağlıyorum. Gerçekten tam olarak sizin kapasiteniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda gidiyorsunuz. Mesela ilk ders 3 dk yüksek tempo kardiyo yaparken şuan 7 dakikaya yükseldik. Aynı şekilde hareketlerin zorluğu deseniz her ders kademeli olarak artıyor. Plank hareketini yaparken bütün vücdumun titrediğini tam bırakma noktasında gelip belimden destek olduğunu ve pes etemememi sağlıyor mesela. Ders esnasınsa sürekli motive ediyor. Hareketleri yaparken kolaya kaçamıyorsunuz sürekli gözü üstünüzde. Birde dersi ekemiyorsunuz. Kendi zamanınızı çalmak kolayda söz verdiğiniz birinin zamanını çalamıyorsunuz

Vücudumdaki değişim ise wouv süper değil 15 günde 1.5 kilo verdim cm olarak durum ne bilemiyorum ama ben kendimi çok iyi hissediyorum. İlk hafta kesinlike iğrenç geçmişti. Kadınlar için Ayakta işemeyi keşfetmeme ramak kalmıştı öyle diyim asla tuvalete bile oturamıyordum. Vücudum şişti ama onlar zamanla geçiyor. Gerçekten tatlı bir ağrı kalıyor geriye

Özetle ben kimseye mutlaka personal trainerla çalışın onsuz olmaz diyemem herkesin bütçesi durumu bir değil. Kaldı ki onsuzda pek ala spor olur paranızda cebinize kalır alışveriş yaparsınız disiplinli ve sporu seviyorsanız. Ama bu benim anlattıklarım tamamen sporu sevmek isteyip sevemeyenler için yazıldı. Benimde bütçem her ay 450 lira vermeye yetmez açıkçası ama 3 ay kendimi ve bütçemi zorlayıp devam edeceğim daha sonrası için bir çözüm bulmak niyetindeyim. Belki spor bağımlısı olurumda haftada 3 gün kendi kendime antreman yapabilecek düzeye gelirim. ( inşallah dinimiz amin)

Buraya kadar okuyan tüm süslülere sağlıklı günler dilerim

27 nisan 2017 23:21 27 nisan 2017 23:25

3. 1-2 saat önce tercihen karbonhidrat ağırlıklı bir öğün iyi olur. Spordan yarım saat kadar önce bir fincan kahve enerjinizi ateşleyecektir. Spor esnasında bol su için ve set aralarında esneyin. Spor sonrasında ise protein ağırlıklı bir öğün tercih edin.

28 nisan 2017 12:44

4. 1- Başlangıçta kendinizi fazla yormayın, arttırmalarınızı yavaş yavaş yapın.

2- Spora başlarken mutlaka ısınma- esneme hareketleri yapın. Bu vücudunuzu spora hazırlar. Aynı işlemi bitirirken de yapın.

3- Eklem yerleriniz sonraki gün çok ağrıyacak, hem de çok... Bunu sürekli yaşamak istemiyorsanız bir gün yapıp ertesi gün "amaan sonra yaparım" demeyin. ertelemeyin, sporunuzu düzenli yapın.

4- Yaptığınız sporun verimli olmasını istiyorsanız beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Spor sonrasında bol proteinli yiyecekler tercih edin. Ve artık söylememe gerek var mı bilmiyorum ama yağdan uzak durun.

Edit: bunun neyini eksilediniz söyler misiniz? Cidden çok merak ettim, eksileyenler mesaj atıp aydınlatsın beni lütfen.

28 nisan 2017 17:33 30 nisan 2017 16:23

5. seveceğiniz bir grup dersi ya da spor türü bulun bu sayede spora sizi bağlayacak bir şey olsun. örneğin ben zumbadan çok keyif alıyorum her spora başladığımda(dönem dönem yapıp bırakıyorum sporu) önce zumbaya gidiyorum. bir nevi ayağımı alıştırıyorum spora. ardından kesinlikle seveceğiniz bir antrenman türü bulun. ben o makineden o makineye geçmekten aşırı sıkılıyorum o yüzden bodyweight workout denilen şeyden keyif alıyorum. asla sadece 20-30 dk yürüyerek sıkılaşmayı beklemeyin tabii ki hareket etmek zayıflamaya yardımcı olur fakat kendi deneyimimle cardio-kas antrenmanları birleşince en başarılı sıkılaşma ve zayıflama gerçekleşiyor. her zaman başlangıç çok yorucu ve zorlu(özellikle benim gibi hareket etmekten bile hoşlanmıyorsanız) ama birkaç hafta verirseniz vücudunuza alışıyor. mutlaka bir spor sütyeni edinin kendinize ziyan etmeyin güzelim sütyenleri ayrıca aşırı rahatsız oluyor antrenman yapmak, kıydığınız para ziyan olmayacak. bir de son olarak yeme içmeye dikkat etmeden olmuyor bu işler, protein ağırlıklı beslenmek en doğrusu.

19 mayıs 2017 22:30

6. 1. Kesinlikle arkadaşla yazılmayın. Spor bir öz disiplin işidir. arkadaşın geldi gelmedi derdiyle uğraşmayın. 

2. Sevilen bir grup dersi sürekli takip edin. Tavsiyem yogadır. Hem dinlendirir hem de kas ağrılarına iyi gelir. 

3. Sık sık video seyrederek aletler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz bence özel derse gerek Yok. 

4. Sigara ile spor zor, bırakın.

5. Alet çalışmak istemediğiniz zamanlar sadece yürüyün veya koşun. 

6. Beslenme düzeni değişmeden kilo vereni veya sıkılaşanı görmedim bu konuda ilerleme kaydedin. 

7. Çok tartışmalı konu ama bence spordan sonra toksinlerden kurtulmak adına kesinlikle duşa girilmeli. 

Not: salonda spor yapanlara tavsiyelerdir, tabii ille de salonda yapmaya gerek Yok. 30 Days Fitness diye evde spor yapanlara uygun bir uygulama var onu da tavsiye ederim. 

2 ocak 19:00

7. ilk günden kardiyoya çok yüklenmeyin, sonra hamlayabilirsiniz.

3 ocak 17:12

8. Benim gibi uzun süre sonra tekrar başlıyorsanız eğer, gaza gelip kaldıgınız yerden devam etmeyin ve kendinize fazla yüklenmeyin(gizlinot: Uygulamadan 900 tane egzersiz seçip yaparım yaeeğğ demek). Sonra 1 hafta sürecek olan kas ağrılarına merhaba dersiniz.

3 ocak 17:29